Historie značky sebamed

Výrobní filozofie lékařské kosmetiky sebamed – prostředky na mytí a péči o pleť, které se snaží zachovat pH 5,5, aby pleť zůstala zdravá – byla potvrzena a zdokumentována více než 400 vědeckými studiemi.

1952

V roce 1952 mladý lékař a asistent na dermatologické klinice bonnské univerzity Heinz Maurer léčil lidi postižené ekzémem a učinil stěžejní zjištění vedoucí k naprosto nové kategorii kosmetických výrobků: lékařské kosmetice pro čištění pleti a péči o ni. Ekzematici měli v té době přísný zákaz mytí a koupání, někdy se dokonce nesměli umýt i po dobu čtyř až šesti týdnů. Všichni pacienti tím pochopitelně strádali, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Navzdory těmto tvrdým opatřením však léčba nepřinášela kýžené výsledky, a tak se doktor Maurer spolu se svým kolegou pustil do experimentu: na základě výsledků klinických testů o účincích tenzidů na problematickou pokožku, začali své pacienty koupat v přípravku bez obsahu alkalických složek – jemném mycím prostředku Rei, podle stejnojmenné firmy Rei-Werke, která jej vyráběla.

Úspěch této procedury byl ohromující: po umytí se postižená místa pokožky úplně zbavila podráždění a dehydratace a byla připravena pro další léčbu. Myšlenka používání kyselých tenzidů jako základní postup lékařského čištění pokožky a péči o ni byla položena. A právě tato myšlenka ovlivnila celý další život doktora Maurera.

Maurerův objev, že pokožka má mírně kyselý povrch, tzv. kyselý povrchový plášť, který ji chrání před škodlivými vnějšími vlivy, dehydratací, bakteriemi ap., nastartoval intenzivní a dlouhotrvající výzkum. Doktor Maurer dlouhá léta čekal, než vyvinul čisticí prostředek, jenž byl přizpůsoben fyziologickému pH zdravé pokožky – pH 5,5.

1953

Roku 1953 se doktor Maurer pustil pod dohledem profesora Ulricha do vědeckého výzkumu na dětské klinice bonnské univerzity. Zde vyzkoušel účinek tenzidů na dětských pacientech trpících exémem i opruzeninami – se stejnými přesvědčivými výsledky.

V témže roce se ujal i pozice ředitele oddělení R&D ve společnosti Rei-Werke a také zde pokračoval ve výzkumu jemných čisticích prostředků, které by nepoškodily přirozený kyselý ochranný plášť pokožky.

1956—1957

V roce 1956 výsledky dalšího testování, jež provedl spolu s profesorem Keiningem, profesorem Braunem-Falcem a profesorem Weberem na univerzitní kožní klinice v Mainzu, stvrdily počáteční úspěchy a umožnily, aby byl „zrušen“ zákaz mytí, který postihl pacienty s mnoha kožními nemocemi.

MUDr. Heinz Maurer korunoval svoje úsilí roku 1957, kdy první „mýdlo“ bez obsahu alkalických složek – tedy dá se říct, „mýdlo bez mýdla“ neboli syndet – spatřilo světlo světa a bylo uvedeno na trh. Syndet byl založen na tenzidech, které odpovídají fyziologicky mírně kyselému pH 5,5, vlastnímu zdravé pokožce. A právě tenkrát doktor Maurer učinil provokativní oznámení odborné veřejnosti, když prohlásil, že „lidé se nemyli správně po 2 000 let“.

V témže roce založil MUDr. Maurer společnost Sebamat Chemie a vyrobil první produkty značky sebamed. Maurerovým myšlenkám o lékařské kosmetice se dostalo přijetí širokou lékařskou veřejností a setkaly se s velkým ohlasem mezi dermatology, neboť umožňovaly mytí i infikované a podrážděné kůže, což nikdy předtím nebylo možné. Se sebamedem se otevřela také nová kapitola v lékařské péči o pokožku celého těla. Myšlenka byla rychle kopírována. Brzy se na trhu objevily tzv. pH-neutrální prostředky a způsobily zmatek, neboť tyto výrobky nenabízely pH 5,5, a proto neodpovídaly kyselému plášti zdravé pokožky. Omezení podnikatelé se pustili do velkého obchodu – a zvítězili.

Doktor Maurer vede rodinnou firmu ve vysoce konkurenčním prostředí s notnou dávkou energie a entuziasmu. Jeho nepřetržité úsilí pro inovaci, založené na konzistentním výzkumu, přivedlo na svět nové produkty z oblasti lékařské péče o pleť. Žádné výrobky sebamed neopustí německou továrnu, aniž by byly dermatologicky testovány. Kvalita vítězí – od svého založení si sebamed trvale udržuje třetí místo v oboru lékařské péče o pleť.

1983

V roce 1983 doktor Maurer založil Sebapharma GmbH & Co.KG, samostatnou prodejní organizaci, která sdružuje všechny jeho dceřiné společnosti: Herzpunkt Pharma, Maurer Pharma a Sebamat Chemie GmbH.

Sídlo firmy je v německém Boppardu, Sebapharma však dokázala, že umí být úspěšná nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni. V současnosti se její výrobky prodávají ve více než 60 zemích po celém světě. To, co začalo kostkou „mýdla“, se velmi rychle vyvinulo v rozsáhlé portfolio výrobků, které zahrnuje více než 50 položek – a jejich počet se stále zvyšuje. Kromě čisticích kosmetických prostředků nabízí zvláštní péče o pleť dodatečnou ochranu. Ať už jde o denní péči o citlivou pleť, jemnou pokožku miminek, nebo vysoké nároky zatěžované pleti – všechny výrobky jsou založeny na myšlence stabilizovat přirozený kyselý ochranný plášť pokožky pomocí pH 5,5.

Máme řešení pro Vaši pokožku